pokus jedna

Očekávaný souboj mezi FC Chomtov a SK Ervěnice-Jirkov vyšel Dorostu U19 o poznání lépe než na podzim, v 19. kole dorostenecké divize vyhrál vysoko 7:1 a předvedl vyspělý herní výkon. Hattrickem se blýskl Martin Pliska, když tři branky stihl skoro v rekordním čase 11 minut, Pavel Dokoupil se trefil poprvé od srpna 2018, a to hned dvakrát ve druhém poločase. Chomutov tak oplatil soupeři porážku z podzimní části.

SK Ervěnice-Jirkov jako nový účastník dorostenecké divize se jeví jako ambiciózní konkurent chomutovského fotbalu a vytváří zdravou konkurenci v okolí Kamencového jezera. Jejich vítězství v zimní lize mladšího dorostu ukazuje, že současné dorostenecké kádry mají v Ervěnicích úroveň a množství hráčů zde prošlo dobrou žákovskou výchovou především v mosteckých klubech. Vzájemný souboj o poslendím víkendu tedy nesl svoji atraktivitu a samozřejmě velká očekávání jak druhé vzájemné soutěžní měření dopadne.

Na podzim chomutovský dorost derby zápas na stadionu v Jirkově nezvládl a nadšenému výkonu domácích podlehl. V jarní odvetě si dal mnohem větší pozor a zápas mu po všech stránkách vyšel. Rivalita mezi oběma kluby je zřejmě dána nedávným pokusem o propojenou výchovu mládeže. SK Ervěnice-Jirkov se však v posledních sezónách vydal vlastní cestou a vstup do dorostenecké divize je určitě úspěchem tohoto klubu. O to vyšší očekávání však odvetný zápas přinášel.

Poslední březnový víkend ve Spořicích, kde dorost FC Chomutov hraje své domácí zápasy, však vyšel především “domácím.” Dorost U19 předvedl soustředěný výkon a většinu zápasu dominoval. Nervózní začátek pomohly zlomit dvě branky Martina Plisky v rychlém sledu po 20 minutách hry. Do té doby se hrál opatrný fotbal především s cílem vyvarovat se chyb. Když však ve 31. minutě Martin Pliska po nacvičeném rohovém kopu zvyšoval už na 3:0, hra se přeci jen uvolnila.

Bohužel pro fotbal ve 37. minutě došlo k nepochopitelnému zkratu hostujícího Jana Sečanského, který neudržel nervy a po udeření soupeře v přerušené hře šel předčasně do sprch. Emoce a vypjaté okamžiky k derby patří, ale pokoutně udeřit protihráče do obličeje je hodně za hranou a skutečně slabost.

Do druhého poločasu nastoupil Chomutov především s cílem nedopustit další drama a vyhnout se jakýmkoliv dalším nepřehledným okamžikům, ke kterým je bohužel soupeř v probíhající sezóně velmi náchylný. Pavel Dokoupil vyslyšel přání a plány trenérů nejlépe a ihned ve 46. minutě zvýšil na 4:0. Byla to jeho teprve druhá branka v sezóně a protržení střelecké smůly, které se táhlo od srpnového zápasu v Roudnici. Byla to však výstavní trefa padající k zadní tyči vylučující akrobatický zákrok brankáře soupeře.

Ve druhém poločase poté Chomutov ještě více diktoval tempo a Ervěnice vadly. Zřejmě podobně jako Chomutov na podzim, v psychicky náročném – vypjatém zápase, s vědomím ztraceného zápasu soupeř hodně rezignoval. Pavel Dokoupil přesně po hodině hry přidal další gól a opět v rychlém sledu jej doplnil dvěma góly Josef Maršálek. Po 70 minutách bylo skutečně hotovo, Chomutov vedl 7:0.

Závěr zápasu však domácí promrhali, vlivem některých střídání a hladkému průběhu trochu přeskupili řady, bohužel však paradoxně vypadli z rytmu. Zápas se opravdu pouze dohrával a ztrácel kvalitu. Ervěnice si 6 minut před koncem připsaly alespoň čestný úspěch v podobě branky Davida Pěnkavy a zápas získal konečné skóre 7:1.